Sendinger


Her kan du se de seneste spændende sendinger vi har fået hjem.
Mange af fiskene fra sendingerne er først klar til salg efter vi har haft dem i karantæne i vores kælder.
Når de er til salg i butikken står de under galleri/lagerliste. Hvis du vil se hvilke fisk vi har på lager; som er klar til salg lige nu,
så kig på galleri/lagerliste øverst i menuen.

11/7

Rødhalet smerling (Acanthocobitis botia)
Guldsømscichlide (Adinoacara rivulatus)
Kampfisk hanner (Betta splendens)
Dragon kampfiskhanner (Betta splendens)
Halfmoon kampfiskhanner (Betta splendens)
Crowntail kampfisk (Betta splendens)
Dværgrasbora (Boraras maculatus)
Smaragdpansermalle (Brochis splendens)
Pragtsmerling (Chromobotia macracanthus)
Kobberpansermalle (Corydoras aeneus)
Guldstribet pansermalle (Corydoras cf. aeneus ’GOLD’)
Kanei pansermalle (Corydoras kanei)
Plettet pansermalle (Corydoras paleatus)
Virginia’s pansermalle (Corydoras virginiae)
Galaxydanio (Danio margaritatus)
Regnbue ildhale (Epalzeorhynchus frenatus)
Kobbertetra (Hasemania nana)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Amandas tetra (Hyphessobrycon amandae)
Sort neon (Hyphessobrycon hebertaxelrodi)
Albinosommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Gul leleupi (Neolamprologus leleupi)
Lilla sneglehusleger (Neolamprologus occelatus)
Kuhliål (Pangio kuhlii)
Rød neon (Paracheirodon axelrodi)
Blond parrot guppy (Poecilia reticulata)
Tyrkis guppy (Poecilia reticulata)
Pingu guppy (Poecilia reticulata)
Blodrød molly (Poecilia sphenops)
Orange ballonmolly (Poecilia velifera)
Gibbiceps (Pterygoplichthys gibbiceps)
Guldbarbe (Puntius sachsii)
Sumatrabarbe (Puntigrus tetrazona)
Hvid skybjerg (Tanichthys albonubes)
Guld honninggurami (Trichogaster chuna)
Stribet gurami (Trichogaster fasciata)
Rød dværggurami (Trichogaster lalius)
Rød tyklæbet gurami (Trichogaster labiosa)
Sunset neonplaty (Xiphophorus maculatus)
Guld kometplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Klippereje (Atyopsis mocchulensis)

Havedamsfisk og –dyr:
Gudlemde (Leuciscus idus)

5/7

Rød sværddrager (Xiphophorus helleri)
Blå tuxedo platy (Xiphophorus maculatus)
Black molly (Poecilia sphenops)
Dumbo kampfisk (Betta splendens)
Perlegurami (Trichopodus leerii)
Slangeskinsbarbe (Desmopuntius rhomboocella)
Calico perleskæl slørhale (Carassius auratus)
Red cap slørhale (Carassius auratus)
Saraca dværgcichlide (Biotoceus opercularis)
Stribet knivfisk (Gymnotus stenoleucus)
Grøn finnesuger (Sewellia lineolata)
Juwel skybjerg (Tanichthys micagemmae)

Padder, krebs- og bløddyr:
Amano reje (Caradina multidentata)
Orange reje (Caradina lanceolata)
Blå kæmpe reje (Atya gabon)
Sort Majsnegl (Neripteron sp)

Havedamsfisk og –dyr:
Dammusling (Anodonta cygnea)
Guldsude (Tinca tinca)

 

27/6

Dværgsmerling (Ambastaia sidthimunki)
Kampfiskhanner (Betta splendens)
Crowntail kampfisk (Betta splendens)
Dragon kampfisk (Betta splendens)
Halfmoon kampfisk (Betta splendens)
Double Tail kampfisk (Betta splendens)
Stribet øksefisk (Carnegiella strigata strigata)
Dværgslangehovedfisk (Channa bleheri)
Leopardbladfisk (Ctenopoma acutirostre)
Rød danio (Danio choprae)
Zebrafisk (Danio rerio)
Sølvhalvnæb (Dermogenys pursillus)
Glødelystetra (Hemigrammus erythrozonus)
Vestafrikansk månefisk (Monodactylus sebae)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Jaguarcichlide (Parachromis managuensis)
Congotetra (Phenacogrammus interruptus)
Mix guppyhanner (Poecilia reticulata)
Blå guppyhunner (Poecilia reticulata)
Sølv ballonmolly (Poecilia velifera)
Leopardsugemalle (Pterygoplichthys joselimaianus)
Klovnerasbora (Rasbora kalochroma)
Dværggurami (Trichogaster lalius)
Dværggurami hunner (Trichogaster lalius)
Rød platy (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Rød næsehornsreje (Caridina gracilirostris)
Blå dværgreje (Caridina serrata)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Rød Rili dværgreje (Neocaridina davidi)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

Havedamsfisk.
Comet Guldfisk 12/15 cm
Shubunkin (flerfarvet guldfisk) 10/13 cm

20/6

Guldancistrus (Ancistrus sp. ‘Gold’)
Hjersens Killifisk (Aphyosemion australe)
Oscarcichlide (Atronotus occelatus)
Smuk gumminæse (Chaetostoma thomasi)
Juuls pansermalle (Corydoras juulii)
Metapansermalle (Corydoras metae)
Pandapansermalle (Corydoras panda)
Trestribet pansermalle (Corydoras trilineatus)
Venezuela pansermalle (Corydoras cf. venezuela)
Frontosa (Cyphotilapia frontosa)
Rødhalet labeo (Epalzeothynchus bicolor)
Flodøksefisk (Gasteropelecus sternicla)
Amapatetra (Hyphessobrycon amapaensis)
Super blå kongetetra (Inpaichthys kerri ‘super blue’)
Paradisfisk (Macropodus opercularis)
Blå paradisfisk (Macropodus opercularis ‘blue’)
Rødfinnet tetra (Moenkhausia colombianus)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Blå neon (Paracheirodon simulans)
Pictusmalle (Pimelodus pictus)
Rød safirguppy (Poecilia reticulata)
Pigeon blood guppy (Poecilia reticulata)
Påfugleblå guppy (Poecilia reticulata)
Guld diamant molly (Poecilia sphenops)
Rød piratfisk (Serrasalmus natteri)
Påfuglegoby (Tateurdina occelicauda)
Sølvøksefisk (Thoracocharax stellatus)
Blå dværggurami (Trichogaster lalius)
Gylden gurami (Trichopodus trichogaster)

Padder, krebs- og bløddyr:
Blå kæmpereje (Atya gabon)
Rød krabbe (Pseudosesarme moehsi)

Havedamsfisk og –dyr:
Dammusling (Anodonta cygnea)
Græskarpe (Ctenopharyngodon idella)
Guldskalle (Scardinius erythropthalmus)

13/6

Antennemalle (Ancistrus sp.)
Agassizis dværgcichlide Double Red (Apistogramma agassizi)
Stribet smerling (Botia striata)
Borleys fritsvømmer (Copadichromis borleyi)
Pandapansermalle (Corydoras panda)
Pygmæpansermalle (Corydoras pygmeus)
Trestibet pansermalle (Corydoras trilineatus)
Sort tetra (Gymnocorymbus ternetzi)
Almindelig algeæder (Gyrinocheilus aymonieri)
Dværgankermalle (Hara jerdoni)
L102 (Hypancistrus inspector)
Blå næbcichlide (Labeotropheus fuelleborni)
Perugias limia (Limia perugiae)
Celebes regnbuefisk (Marosatherina ladigesi)
Neon dværgregnbuefisk (Melanotaenia praecox)
Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Electric Blue sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Diamant neonfisk (Paracheirodon innesi ’Diamant’)
Odessabarbe/Øbarbe (Pethia padamya)
Sølvballonmolly (Poecilia velifera)
Gaffelhalet regnbuefisk (Pseudomugil furcatus)
Blå Ahli (Sciaenovhromis ahli)
Knurrende pygmægurami (Trichopsis pumila)
Knurrende gurami (Trichopsis vittata)
Rød wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Gylden mickey mouse platy (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Pigget snegl (Brotia pagodula)
Orange dværgkrebs (Cambarellus patzcuarensis)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Orange dværgreje (Caridina sp.)
Pindsvinesnegl (Clithon diadema)
Rød vampykrabbe (Geosesarma hagen)
Rød posthornsnegl (Planobarius corneus)
Limpet (Septaria porcellana)

Havedam:
Guldemde (Leuciscus idus)

7/6

Crowntail kampfiskhunner (Betta splendes)
Mix Halfmoon kampfisk (Betta splendens)
Doubletail kampfisk (Betta splendens)
Halfmoon plakat kampfiskhanner (Betta splendens)
Dumbo-kampfisk (Betta splendens)
Humlebigobi (Brachygobius xanthanzona)
Dværgbadis (Dario dario)
Sovekutling/“Crazy Fish” (Butis butis)
Indisk glasfisk (Chanda ranga)
Dværgslangehovedfisk (Channa bleheri)
Pygmæpansermalle (Corydoras pygmaeus)
Elefantfisk (Gnathonemus petersii)
Rosentetra (Hyphessbrycon rosaceus)
Nicaraguacichlide (Hypsophrys nicaraguensis)
Tyrkis guppy (Poecilia reticulata)
Filigran snakeskin (Poecilia reticulata)
Grøn sejlfinnemolly (Poecilia velifera)
Gul congotetra (Phenacogrammus aurantiacus)
Rød sværddrager (Xiphophorus helleri)
Neonrød wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Dammusling (Anodonta cygnea)
Blå kæmpereje (Atya gabonensis) XL
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Blå krebs (Procambarus alleni)




2/6

Akvariefisk:
Blå acara (Andinoacara pulcher)
Doublerød kakaduecichlide (Apistogramma cacatoides)
Arnolds tetra (Arnoldichthys spilopterus)
Madagascarregnbuefisk (Bedotia geayi)
Mix kampfisk (Betta splendens)
(Biotoecus opercularis)
Stribet øksefisk (Carnegiella striata striata)
Sydamerikansk kuglefisk (Colomesus asellus)
Sprøjtkarpelaks (Copella arnoldi)
Zebrafisk (Danio rerio)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Sort fantomtetra (Hyphessobrycon megalopterus)
Werners regnbuefisk (Iriatherina werneri)
Dværgsnabelål (Macrognathus pancalus)
Snabelål (Mastacembelus frenatus)
Skråsvømmer (Nannostomus eques)
Congoglasmalle (Pareutropius debauwi)
Sølv ballonmolly (Poecilia sphenops)
Lille mundruger (Pseudocrenilabrus multicolor)
Rød neon regnbuefisk (Pseudomugil luminatus)
Kenyicichlide (Pseudothropheus lombardoi)
Manacapuruscalare (Pterophyllum scalare ’Manacapuru’)
Rødstrubet cichlide (Thorichthys meeki)
Honninggurami (Trichogaster chuna)
Perlegurami (Trichopodus leeri)
Blå gurami (Trichopodus trichogaster)
Moors blåsømscichlide (Variabilichromis moorii)

Padder, krebs- og bløddyr:
Klippereje (Atyopsis mocchulensis)
Rødnæsereje (Caridina gracilirostris)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

Havedamsfisk:
Græskarpe (Ctenophanygodon idella)
Koikarper (Cyprinius carpio)
Blåemde (Leuciscus idus)
Guldemde (Leuciscus idus)

16/5

Columbiansk hajmalle (Ariopsis seemanni)
Balahaj (Balantiocheilos melanopterus)
Mix dragon kampfiskhanner (Betta splendens)
Doubletail kampfiskhanner (Betta splendens)
Mix kampfiskhanner (Betta splendens)
Trefarvede kampfiskhanner (Betta splendens)
Crowntail kampfiskhanner (Betta splendens)
Brigittes rasbora (Boraras brigittae)
Minirasbora (Boraras urophthalmoides)
Skakbrætcichlide (Crenicara filamentosa)
Glasmalle (Kryptopterus bichirris)
Neon blå regnbuefisk (Melanotaenia praecox)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Marmor/kobber molly (Poecilia latipinna)
Guppyhunner (Poecilia reticulata)
Mix guppyhanner (Poecilia reticulata)
Sort spheops (Poecilia sphenops)
Klovnekilli (Pseudepiplatys annulatus)
Red King scalare (Pterophyllum scalare)
Finnesuger (Sewellia lineolata)
Hvid skybjerg (Tanichthys albonubes)
Gul honninggurami (Trichogaster chuna)
Blå gurami (Trichopodus trichopterus)
Rød platy (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Dammusling (Anodonta cygnea)
Tigerreje (Caridina cf. Cantonensis)
Kirsebærreje (Neocaridina davidii)
Rød rili reje (Neocaridina davidii)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Rød krabbe (Pseudosesarma moehsi)

Havedamsfisk:
Diamantstør (Acipenser gueldensteadtii)
Guldemde (Leuciscus idus)

9/5

Double red agassizi (Apistogramma agassizi)
Nijssens dværgcichlide (Apistogramma nijsseni)
Nøglehulscichlide (Cleithracara maroni)
Hvidfinnet rosentetra (Hyphessobrycon bentosi)
Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Rachovikilli (Nothobranchius rachovii)
Rubinbarbe (Pethia padamya)
Titteyabarbe/Stregbarbe (Puntius titteya)
Rød neon (Paracheirodon axelrodi)
Almindelig neon (Paracheirodon innesi)
Lille mundruger (Pseudcrenilabrus multicolor)
Elliots rødstrubede cichlide (Thorichthys ellioti)
Kilepletbarbe (Trigonostigma heteromorpha)
Blåsømmet tanganyikacichlide (Variabilichromis moorii)

Padder, krebs- og bløddyr:
Dværgsporefrø (Hymenochirrus boetgeri)
Lilla vampyrkrabbe (Geosesarma dennerle)
Rød vampyrkrabbe (Geosesarma hagen)

Havedamsfisk:
Diamantstør (Acipenser gueldenstaedtii)
Sterlet (Acipenser ruthenus)
Guld sterlet (Acipenser ruthenus ’Gold’)
Dammusling (Anodonta cygnea)
Grundling (Gobio gobio)
Almindelig solaborre (Lepomis gibbosus)
Guldemde (Leuciscus idus)
Guldskalle (Scardinius erythropthalmus ‘Gold’)

2/5

Halfmoonkampfisk (Betta splendens)
Dragonkampfisk (Betta splendens)
Crowntailkampfisk (Betta splendens)
Mix kampfisk (Betta splendens)
Stribet øksefisk (Carnegiella strigata strigata)
Kobberpansermalle (Corydoras aeneus)
Plettet pansermalle (Corydoras paleatus)
Trestribet pansermalle (Corydoras trilineatus)
Rødstribet kuglefisk (Dichotomychtere cf. erythrotaenia)
Boliviansk sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus altispinosus)
Kribensis (Pelvicachromis pulcher)
Congotetra (Phenacogrammus interruptus)
Plettede tuxedoguppyhunner (Poecilia reticulata)
Mix guppyhanner (Poecilia reticulata)
Turkise guppyhanner (Poecilia reticulata)
Dværggurami (Trichogaster lalius)
Perlegurami (Trichopodus leeri)
Blå tuxedoplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Amanoreje (Caridina multidentata)
Kirsebærreje (Neocaridina davidii)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

Havedamsfisk:
Blåemde (Leuciscus idus ’Blue’)

26/4

Akvariefisk:
Neon guldbarbe (Barbodes semifasciolatus)
Dumbokampfisk (Betta splendens)
Mix kampfiskhanner (Betta splendens)
Korthalede kampfiskhanner (Betta splendens)
Dværgkuglefisk (Carinotetraodon travancoricus)
Metaltandkarpe (Girardinus metallicus)
Sort pansermalle (Corydoras sp. ’Black Venezuela’)
Siamesisk algeæder (Crossocheilus oblongus)
Rød neon (Paracheirodon axelrodi)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Blå neonfisk (Paracheirodon simulans)
Sort lyrehalemolly (Poecilia sphenops)
Orange ballonmolly (Poecilia velifera)
Blå diamantscalare (Pterophyllum scalare ’Blue Diamond’)
Dantum scalare (Pterophyllum scalare ’Dantum’)
Perlegurami (Trichopodus leeri)
Cosbygurami (Trichopodus trichopterus)
Blå platy (Xiphophorus maculatus)
Sunset wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Dværgsporefrø (Hymenochirrus boetgeri)
Kirsebærreje (Neocaridina davidii)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Lilla vampyrkrabbe (Geosesarma dennerle)
Rød vampyrkrabbe (Geosesarma hagen)

Havedamsfisk:
Sterlet (Acipenser ruthenus)
Guld sterlet (Acipenser ruthenus ’Gold’)
Dammusling (Anodonta cygnea)
Guldfisk 8 cm (Carassius auratus)
Guldfisk 13 cm (Carassius auratus)
Guldfisk 20 cm (Carassius auratus)
Shubunkin 11 cm (Carassius auratus)
Almindelig solaborre (Lepomis gibbosus)
Guldemde (Leuciscus idus)
Guldskalle (Scardinius erythropthalmus ‘Gold’)
Almindelig suder (Tinca tinca)
Guldsuder (Tinca tinca ‘Gold’)
Græskarpe (Ctenopharyngodon idella)

19/4

L183 (Ancistrus dolichpterus)
2-farvet kampfiskhan (Betta splendens)
2-farvet crowntail kampfiskhan (Betta splendens)
3-farvet crowntail kampfiskhan (Betta splendens)
Mix-farvet kampfiskhan (Betta splendens)
Pragtsmerling (Chromobotia macracanthus)
Blå danio (Danio albolineatus)
Regnbuealgeæder (Garra flavatra)
Glødelystetra (Hemigrammus erythrozonus)
Boesemans regnbuefisk (Melanotaenia boesemani)
Dværgsugemalle (Otocinclus vittatus)
Neonblå guppyhunner (Poecilia reticulata)
Sølv ballonmolly (Poecilia velifera)
Sølv diamantscalare (Pterophyllum scalare)
Axelrods grønne danio (Sundadanio axelrodi ‘Green’)
Dværgguramihunner (Trichogaster lalius)
Dværgguramihanner (Trichogaster lalius)
Guldgurami (Trichopodus trichopterus)
Rød måneplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Kirsebærreje (Neocaridina davidii)

12/4

Blåøjet cichlide (Amatitlania sajica)
Agassizis dværgcichlide ’Double Red’ (Apistogramma agassizi)
Trestribet dværgcichlide (Apistogramma trifasciata)
Rød oscarcichlide (Astonotus occelatus)
L181 (Baryancistrus sp. L181)
Halfmoon kampfiskhanner (Betta splendens)
Dragon kampfiskhanner (Betta splendens)
Korthalede kampfiskhanner (Betta splendens
Dumbo kampfiskhanner (Betta splendens)
Stribet smerling (Botia striata)
Smaragdgrøn pansermalle (Brochis splendens)
Sortvinget øksefisk (Carnegiella marthae)
Bredstribet øksefisk (Carnegiella strigata fasciata)
Smuk gumminæse (Chaetostoma thomasi)
Blåfinnet slangehovedfisk (Channa stewartii)
Albinopansermalle (Corydoras aeneus)
Kobberpansermalle (Corydoras aeneus)
Axelrods pansermalle (Corydoras axelrodi)
Habrosus dærgpansermalle (Corydoras habrosus)
Julls pansermalle (Corydoras julli)
Kravepansermalle (Corydoras melanistius)
Rio Negro pansermalle (Corydoras sp. Rio Negro)
Sterbas pansermalle (Corydoras sterbai)
Trestribet pansermalle (Corydoras trilineatus)
Virginia pansermalle (Corydoras virginiae)
Blå delfincichlide (Cyrtocara moorii)
Kyssegurami (Helostoma termmincki)
Kortfinnet rosentetra (Hyphessobrycon socoloffi)
Ildål (Mastacembelus erythrotaenia)
Flagcichlide (Mesonauta festivus)
Diamanttetra (Moenkhausia pittieri)
Dværgblyantsfisk (Nannostomus marginatus)
Cylindrisk cichlide (Neolamprologus cylindricus)
Rachovis killifisk (Nothobranchius rachovii)
Amerikansk regnbuebarbe (Notropis chromosus)
Dværgsugemalle (Otocinclus vittatus)
Sommerfuglefisk (Pantodon buccholzi)
Regnbuehalet guppyhun (Poecilia reticulata)
Mix guppyhanner (Poecilia reticulata)
Pidgeon blood guppyhanner (Poecilia reticulata)
Filigran snakeskin guppyhanner
Påfugleblå guppyhanner (Poecilia reticulata)
Gul tuxedoguppyhanner (Poecilia reticulata)
Zaire-gøgemalle (Synodontis petricola)
Polli White (Synodontis polli)
Variabilichromis moorii
Rød måneplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Klippereje (Atyopsis mocchulensis)
Rødnæsereje (Caridina gracilirostris
Tigerreje (Neocaridina cf. cantonensis)
Sort fantomreje (Neocaridina denticulata)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

28/4

Sydlig killi (Aphyosemion australe)
Rødstribet killi (Aphyosemion striatum)
Agassizis dværgcichlide ’Double red’ (Apistogramma agassizi)
Agassizis dværgcichlide ’Fire red’ (Apistogramma agassizi)
Kakaduedværgcichlide ‘Double red’ (Apistogramma cacatouides)
Rødstribet dværgcichlide (Apistogramma hongsloi)
Panduro dværgcichlide (Apistogramma panduro)
Dumbo kampfisk (Betta splendens)
Mix kampfiskhanner (Betta splendens)
Lyrehale kampfiskhanner (Betta splendens)
Rød slørhale (Carassius auratus)
Pygmæpansermalle (Corydoras pygmaeus)
Siamesisk algeæder (Crossocheilus oblongus)
Kæmpedanio (Devario aequipinnatus)
Panserål (Erpetoichthys calabaricus)
Lægefisk (Garra rufa)
Algeæder (Gyrinocheilus aymonieri)
Rød serape (Hyphessobrycon eques)
Gul regnbuefisk (Melanotaenia herbertaxelrodi)
Electric blue sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Guld sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Blå neon (Paracheirodon simulans)
Filligran snakeskin guppyhanner (Poecilia reticulata)
Salt&Peber ballonmolly (Poecilia velifera)
Sølv ballonmolly (Poecilia velifera)
Gule endlersguppyhunner (Poecilia wingei)
Leopardhale endlersguppyhanner (Poecilia wingei)
Rød Koi scalare (Pterophyllum scalare)
Axelrods røde danio (Sundadanio axelrodi)
Guld hvid skybjerg (Tanichthys albonubes ‘Gold’)
Elliots rødstrubede cichlide (Thorichthys maculipinnis)
Rød sværddrager (Xiphophorus helleri)
Rød wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Rød cometplaty (Xiphophorus maculatus)
Multicolor indianerplaty (Xiphophorus variatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Orange dværgkrebs (Cambarellus patzcuarensis)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Rødkloet krebs (Cherax quadricarinatus)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Zebrasnegl (Neritina gagates)
Blå krebs (Procambarus alleni)

21/4

Kampfiskhunner (Betta splendens)
Pragtsmerling (Chromobotia macracanthus)
Buepansermalle (Corydoras arcuatus)
Meta pansermalle (Corydoras metae)
Sort Venezuela pansermalle (Corydoras sp.’Black Venezuela’)
Sølvhalvnæb (Dermogenys pursillus ‘Silver’)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Gylden lilla sneglehusleger (Lamprologus occelatus)
Rød saffirguppy (Poecilia reticulata)
Guppyhanner mix (Poecilia reticulata)
Guppyhanner turkis (Poecilia reticulata)
Neonblå guppyhunner (Poecilia reticulata)
Rio Nanay scalare (Pterophyllum scalare ‘Rio Nanay’)
Rygsvømmermalle (Synodontis nigriventris)
Duboisi (Tropheus duboisi)

Padder, krebs- og bløddyr:
Lilla vampyrkrabbe (Geosesarma dennerle)
Rød vampyrkrabbe /Geosesarma hagen)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

14/3

Normans lampeøje (Aplocheilichthys normani)
L018 (Baryancistrus sp. ‘Golden Nugget’)
L177 (Baryancistrus xanthellus)
Brigittas rabora (Boraras brigittae)
Stribet smerling (Botia striata)
Rødstribet kuglefisk (Dichotomyctere erythrotaenia)
Dværgankermalle (Hara jerdoni)
Rød fantomtetra (Hyphessobrycon sweglesi)
Rød neon (Paracheirodon axelrodi)
Orange ballonmolly (Poecilia velifera)
Gul endlers (Poecilia wingei)
Juvelglinsende skybjerg (Tanichthys micagemmae)
Cosbygurami (Trichopodus trichopterus)
Sunset wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Blå kæmpereje (Atya gabonensis)
Klippereje (Atyopsis mocculensis)
Dværgsporefrø (Hymenochirus boetgeri)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Rød krabbe (Pseudosesarma moeshi)

8/3

En sending med kun Dansk opdrættet fisk.

Kobberpansermaller (Corydoras aeneus)
Pragtbarber (Pethia conchonius)
Sumatranus barbe
Almindelig scalare (small & medium) (Pterophyllum scalare)
Koiscalare (Pterophyllum scalare)
Marmorscalare (Pterophyllum scalare)
Sort scalare (Pterophyllum scalare)
Platin scalare (Pterophyllum scalare)

7/3

Neonblå acara (Adinoacara pulcher 'Neon blue')
Agassizi double rød dværgcichlide (Apistogramma agassizi)
Rødstribet dværgcichlide (Apistogramma hongsloi)
Kampfiskhanner mix (Betta splendens)
Stribet øksefisk (Carnegiella strigata strigata)
Sprøjtekarpelaks (Copella arnoldi)
Plettet pansermalle (Corydoras paleatus)
Elegans pansermalle (Corydoras elegans)
Pandapansermalle (Corydoras panda)
Grenmalle (Farlowella acus)
Melonbarbe (Haludaria fasciata)
Rødfinnet tetra (Hyphessobrycon colombianus)
Thai glasmalle (Kryptopterus minor)
Port Hoplo malle (Megalechis thorachata)
Plettet skivekarpelaks (Metynnis maculatus)
Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Mangestribet sneglehusleger (Neolamprologud multifasciatus)
Anomaladværgcichlide (Nannacara anomala)
Stribet dværgcichlide (Nannacara taenia)
Kuhliål (Pangio kuhlii)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Diamantneonfisk (Paracheirodon innesi 'Diamant')
Blå neonfisk (Paracheirodon simulans)
Kribensis (Pelvicachromis pulcher)
Regnbuehalet tuxedoguppyhun (Poecilia reticulata)
Guppy mix hanner (Poecilia reticulata)
Neonblå guppyhunner (Poecilia reticulata)
Blå påfugleguppyhan (Poecilia reticulata)
Grøn snakeskin guppyhan (Poecilia reticulata)
Orange snakeskin guppyhan (Poecilia reticulata)
Sort lyrehalesphenops (Poecilia sphenops)
Blodrød molly (Poecilia sphenops)
Salt & peber ballonmolly (Poecilia velifera)
Pragtbikir (Polypterus ornatipinnis)
Lille mundruger (Pseudocrenilabrus multicolor)
Rød dværgrengbuefisk (Pseudomugil sp. red neon)
Rhineloricaria microlepidogaster
Rød piratfisk (Serrasalmus natteri)
Rødhalet smerling (Schistura vinciguerrae)
Neon dværggurami hunner (Trichogaster lalius)
Kilepletbarbe (Trigonostigma heteromorpha)
Perlegurami (Trichopodus leeri)

Padder, krebs- og bløddyr:
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Lilla vampyrkrabbe (Geosesarma dennerle)
Orange kaninsnegl (Tylomelania sp.)

1/3

Geddetandkarpe (hunner) (Belonesox belizanus)
Kampfiskhanner (Betta splendens)
Crowntail kampfiskhanner (Betta splendens)
Halfmoon kampfiskhanner (Betta splendens)
Bredstribet øksefisk (Carnegiella strigata fasciata)
Boyleis fritsvømmer (Copadichromis borleyi)
Gulhalet finnesuger (Gastromyzon viriosus)
Golden lab. (Labidochromis caeruleus)
Blå regnbuefisk ’Lake Kutubu’ (Melanotaenia lacustris)
Trestribet blyantsfisk (Nannostomus trifasciatus)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Mix guppyhanner (Poecilia reticulata)
Guppyhunner (Poecilia reticulata)
Sølv ballonmolly (Poecilia velifera)
Rød torpedobarbe (Sahyadria denisonii)
Stribet gurami (Trichopodus fasciata)
Rød platy (Xiphophorus maculatus)
Rød wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Blå wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Marigold indianerplaty (Xiphophorus variatus)

Discus:
Pigeon blood 6,5 cm
Brilliant turkis 6,5 cm & 10 cm
Rød turkis 6,5 cm og & cm
Stendker téfé 6,5 cm & 10 cm
Marlboro rød 6,5 cm & 10 cm
Blå snakeskin 6,5 cm & 10 cm

Padder, krebs- og bløddyr:
Amanoreje (Caridina multidentata)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)

 22/2

L183 (Ancistrus dolichopterus)
Agassizis dværgcichlide ’Double Red’ (Apistogramma agassizi)
Kakaduedværgcichlide ‘Double Red’ (Apistogramma cacatuoides)
L047 (Baryancistrus chrysolomus)
Kampfiskhunner (Betta splendens)
Salvins cichlide (Cichlasoma salvinii)
Sydamerikansk kuglefisk (Colomesus asellus)
Elefantfisk (Gnathonemus petersii)
Zebraacara (Ivanacara adoketa)
Perlemorsmbuna (Labidochromis sp. ’Perlmutt’)
Markerts flodcichlide (Lamprologus markerti)
Sort makropode (Macropodus spechti)
Gylden malawicichlide (Melanochromis auratus)
Chipokaecichlide (Melanochromis chipokae)
Sydamerikansk bladfisk (Monochirrus polyacanthus)
Brevis sneglehuscichlide (Neolamprologus brevis)
Stribet Neolamprologus (Neolamprologus buescheri)
Rachovikilli (Nothobranchius rachovii)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Dehane paletcichlide (Pelvicachromis taeniatus)
Molive paletcichlide (Pelvicachromis taeniatus)
Lille mundruger (Pseudocrenilabrus multicolor)
Hvidhalet acei (Pseudotropheus acei ’Ngara’)
Telmatochromis vittatus

Padder, krebs- og bløddyr:
Amanoreje (Caridina multidentata)
Lilla vampyrkrabbe (Geosarma dennerle ’Vampire Purple’)
Rød vampyrkrabbe (Geosarma hagen ’Red Devil’)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

13/2

Humlebigoby (Brachygobius xanthozona)
Habrosus dværgpansermalle (Corydoras habrosus)
Rundhalet skakbrætcichlide (Crenicara maculata)
Zebrafisk (Danio rerio)
Sølvhalvnæb (Dermogenys pusillus)
Påfuglefinnesuger (Gastromyzon occelatus)
Boliviansk sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus altispinosus)
Smokingtetra (Moenkhausia sanctafilomenae)
Dværgblyantsfisk (Nannostomus marginatus)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Mix guppyhanner (Poecilia reticulata)
Orange ballonmolly (Poecilia sphenops)
Sølv ballonmolly (Poecilia sphenops)
Sort molly (Poecilia sphenops)
Stevini tigermbuna (Protomelas fenestratus)
Aflang mbuna (Pseudotropheus elongatus)
Dværgguramihanner (Trichogaster lalia)
Dværgguramihunner (Trichogaster lalia)
Blå dværggurami (Trichogaster lalia ’Cobalt Blue’)
Rød dværggurami (Trichogaster lalia)
Knurrende gurami (Trichopsis vittata)
Sunsetplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Klippereje (Atyopsis mocullensis)
Orange dværgkrebs (Cambarellus patzcuarensis)
Dværgsporefrø (Hymenochirus boetgeri)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Blå krebs (Procambarus alleni)

7/2

Blå acara (Aequidens pulcher)
Antennemalle (Ancistrus sp.)
Thomasi dværgcichlide (Anomalochromis thomasi)
Agassizis dværgcichlide ’Double Red’ (Apistogramma agassizi)
Agassizis dværgcichlide ’Fire Red’ (Apistogramma agassizi)
Rødbuget dværgcichlide (Apistogramma hongsloi)
Øbarbe (Barbus oligolepis)
Pragtsmerling (Chromobotia macracanthus)
C018 pansermalle (Corydoras sp. C018)
Netpansermalle (Corydoras sodalis)
Rio Negro-pansermalle (Corydoras sp. ‘Rio Negro’)
Trestribet pansermalle (Corydoras trilineatus)
Skakbrætcichlide (Crenicara filamentosa)
Halvnæb (Dermogenys pursillus)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Perlecichlide (Texascichlide) (Herichthys carpintis)
Dickfelds cichlide (Julidochromis dickfeldi)
Rødbuget rundhovedet cichlide (Laetacara dorsigera)
Boliviansk sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus altispinosus)
Kuhliål (Pangio kuhlii)
Rød neonfisk (Paracheirodon axelrodi)
Blå neonfisk (Paracheirodon simulans)
Grønne snakeskinguppyhanner (Poecilia reticulata)
Dantumscalare FLOTTE (Pterophyllum sp. ‘Dantum’)

 

31/1

L183 hunner (Ancistrus dolichopterus)
Hjerssens killi (Aphyosemion australe ‘Hjersseni’)
Rubintetra (Axelrodia riesei)
Netsmerling (Botia lohachata)
Rød guldfisk (Carassius auratus)
Sort slørhale (Carassius auratus)
Rød dværgslangehovedfisk (Channa bleheri)
Nøglehulscichlide (Cleithracara maronii)
Zebrafisk (Danio rerio)
Fembåndsbarbe (Desmopuntius pentazona)
Lægefisk (Garra rufa)
Sort tetra (Gymnocorymbus ternetzi)
Werners regnbuefisk (Iriatherina werneri)
Thaiglasmalle (Kryptopterus bichirris)
Crabrocichlide (Maylandia crabro)
Ildhale (Labeo bicolor)
Almindelig dværgsugemalle (Otocinclus affinis)
Stribet dværgsugemalle (Otocinclus vittatus)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Jaguarcichlide (Parachromis managuensis)
Electra fritsvømmer (Placidochromis electra)
Blond parrot guppy (Poecilia reticulata)
Sunset guppyhunner (Poecilia reticulata)
Guppyhanner mix (Poecilia reticulata)
Sølv ballonmolly (Poecilia velifera)
Tigerbarbe (Puntigrus tetrazona)
Titteyabarbe/stregbarbe (Puntius titteya)
Red Neon regnbuefisk (Pseudomugil sp. ’Red Neon’)
Brigittas dværgrasbora (Boraras brigittae)
Rød sværddrager (Xiphophorus helleri)
Rød måneplaty (Xiphophorus maculatus)
Rød wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Grøn indianerplaty (Xiphophorus variatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Axolotl (Ambystoma mexicanum)
Blå viftereje (Atya gabonensis)
Blå viftereje XL (Atya gabonensis)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Blå fantomreje (Neocaridina sp. ’Blue Phantom’)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

23/1

L183 (Ancistrus dolichopterus)
Rødbuget tetra (Aphyocharax rathbuni)
Stribet afrikansk barbe (Barbus fasciolatus)
Neon guldbarbe (Barbodes semifasciolatus)
Trefarvede kampfiskhanner (Betta splendens)
Kampfiskhunner (Betta splendens)
Stribet botia (Botia striata)
Rødhovedet orandaslørhale (Carassius auratus)
Stribet øksefisk (Carnegiella strigata strigata)
Sterbaipansermalle (Corydoras sterbai)
Galaxyrasbora (Danio margaritatus)
Albino halvnæb (Demogenys pusillus)
Regnbuelabeo (Epalzeorhynchos frenatus)
Klovnekilli (Epiplatys annulatus)
Glødelystetra (Hemigrammus erythrozonus)
Kenyi-cichlide (Maylandia lombardoi)
Neon dværgregnbuefisk (Melanotaenia praecox)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Rød pragtbarbe (Pethia conchonius)
Blåplettet guppyhan (Poecilia reticulata)
Hvid skybjerg (Tanichthys albonubes)
Sunset regnbueplaty (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebs- og bløddyr:
Klippereje (Atyopsis mocculensis)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Blå krebs (Procambarus alleni)
Rød krabbe (Pseudosesarma moehsi)

17/1
Blå acara (Andinoacara pulcher)
Kampfiskhanner (Betta splendens)
Bengalsk smerling (Botia dario)
Pygmæ Pansermalle (Corydoras pygmaeus)
Guldstribet pansermalle (Corydoras aeneus ’Gold stripe’)
Metal Tandkarpe (Girardinus metallicus)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Rød Serpae (Hyphessobrycon serpae)
Glasmalle (Kryptopterus Bicirrhis)
L124 Sugemalle
L081 Sugemalle
L018 Sugemalle
Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Anomala dværgcichlide (Nannacara anomala)
Rachovii Killi (Nothobranchius rachovii)
Kuhli ål (Pangio kuhlii)
Rød Neon (Paracheirodon axelrodi)
Alm. Neon ( Paracheirodon innesi)
Guppy hun (Poecilia reticulata)
Guppy Han snakeskin Filigrain (Poecilia reticulata)
Guppy Han Tuxedo Neon (Poecilia reticulata)
Guppy Han Påfugleblån (Poecilia reticulata)
Guppy Han Snakeskin Cobragrøn (Poecilia reticulata)
Black Molly (Poecilia sphenops)
Axelrods rasbora blå (Sundadanio axelrodi ‘Blue’)
Gylden måneplaty (Xiphophorus maculatus)
Sunset neonplaty (Xiphophorus maculatus)

9/1
Perle Guramie
Blå Guramie
Cosby Guramie
Gylden Guramie
Platy Blå coral
Platy Rød
Platy Rød Wagtail
Ballonmolly Orange
Ballonmolly Hvid
Ballonmolly Sort/hvid
Kejser Tetra (palmeri)
Sort kuhli Ål
Plettet algeæder
Siamensis Algespiser
Almindelig Algespiser (Gul)
Tropheus Moori Kirsebær
Endlers Guppy Leopard (han)
Endlers Hun Guppy
Klippereje
Normans Lampeøje Killi
Colombiansk Hajmalle
Pragtsmerling
Stribet øksefisk
Martha Sortfinnet øksefisk
Blå Neon (Simulans)
Belems Blå Konge Tetra (Inpaichthys sp)
Corydoras Pansermaller-
Kanei
Julli
Ambiacus
Arcuatus
Trilineatus
Metae
Virginiae
Rødkindet Killi (Epiplatys Dageti)
Kysse Guramie
Rød safir Guppy Han
Neon Blå guppy Han
Mix Guppy Hanner
Mix Guppy Hunner
Otocinclus Dværg Sugemalle
Grøn Finnesuger
Spore Frø

29/12
Blåøjet cichlide (Amatilania sajica)
Antennemalle (Ancistrus sp.)
Hjersens sydlige killi (Aphyosemion australe)
Kobberpansermalle (Corydoras aeneus)
Plettet pansermalle (Corydoras paleatus)
Sort pansermalle (Corydoras sp. ’Black Venezuela’)
Zebrafisk (Danio rerio)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Hvidfinnet rosentetra (Hyphessobrycon bentosi)
Rød serpae (Hyphessobrycon eques)
Sort fantomtetra (Hyphessobrycon megalopterus)
Sommerfuglecichlide (Mikrogeohagus ramirezi ) XL
Almindelig neon (Paracheirodon innesi)
Red King scalare (Pterophyllum scalare ‘Red King’)
Elliots rødstubede cichlide (Thorichthys ellioti)
Rødstrubet cichlide (Thorichthys meeki)

19/12

Spøgelsesknivfisk (Apteronotus albifrons)
Blå Perutetra (Boehlkea fredcochui)
Sortvinget øksefisk (Carnegiella marthae)
Sterbas pansermalle (Corydoras sterbai)
Kamhovedfinnesuger (Gastromyzon ctenocephalus)
Amandas tetra (Hyphessobrycon amandae)
Glasmalle (Kryptopterus bichirris)
Paradisfisk (Macropodus opercularis)
Bladfisk (Monochirrus polyacanthus)
Sommerfuglefisk (Pantodon buchholzi)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Guppyhanner (Poecilia reticulata)
Guppyhunner (Poecilia reticulata)
Snakeskin guppyhanner (Poecilia reticulata)
Blå påfugleguppyer (Poecilia reticulata)
Snakeskin mosaikguppy (Poecilia reticulata)
Guldmolly (Poecilia sphenops)
Guldhonninggurami (Trichogaster chuna)
Dværgguramihunner (Trichogaster lalius)
Grøn sværddrager (Xiphophorus helleri)

Krebsdyr, padder, bløddyr:
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

Cardinal Dværgreje (Caradina sp.)
Rød Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Sort Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Blodrød Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Hvid Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Black Flowerhead Dværgreje (Caridina sp.)
Red Flowerhead Dværgreje (Caridina sp.)
Blue Panda Dværgreje (Caridina sp.)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)

12/12

Hestehovedsmerling (Acanthopsis choirorhynchus) L
Antennemalle (Ancistrus sp.)
Macmasters dværgcichlide (Apistogramma macmasteri)
Stribet bundkigger (Anostomus anostomus)
Geddetandkarpe (Belonezox belizanus)
Vinrød betta (Betta coccina)
Kampfiskhanner mix (Betta splendens)
Halfmoon kampfisk (Betta splendens)
Kampfiskhunner (Betta splendens)
Sydamerikansk kuglefisk (Colomesus asellus)
Guaporepansermalle (Corydoras guapore)
Pandapansermalle (Corydoras panda)
Sort Venezuela pansermalle (Corydoras sp. ‘Black Venezuela’)
Ferskvandsmuræne (Gymnothorax tile)
Rødmundstetra (Hemigrammus rhodostomus)
Sort neon (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)
Boliviansk sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus altispinosus)
Rød dværgguppy (Micropoecilia picta ‘Red’)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Diamant neonfisk (Paracheirodon innesi ‘Diamant’)
Purpurbarbe (Pethia nigrofasciatus)
Salt&peber ballonmolly (Poecilia velifera)
Sølvfarvet ballonmolly (Poecilia velifera)
Scalare cf. Brazilien (Pterophyllum cf. scalare ‘brazilie’)
Rød piratfisk (Serrasalmus nattereri)
(Tatia musaica)
Sky-blue dværggurami (Trichogaster lalius)
Sunset wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)

Krebsdyr, padder, snegle:
Klippereje (Atyopsis mocculensis)
Grøn reje (Caridina cf. babaulti)
Orange sunkissed reje (Caridina lanceolata)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)
Blå krebs (Procambarus alleni)
Orange kaninsnegl (Tylomelania sp.)

6/12

Kampfisk hanner (Betta splendens)
Stribet øksefisk (Carnegiella strigata strigata)
Guldstribet pansermalle (Corydoras aeneus ’Gold Stripe’)
Dværgankermalle (Hara jerdoni)
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Guppyhanner (Poecilia reticulata)
Sort Molly (Poecilia sphenops)
Orange ballonmolly (Poecilia velifera)
Plettet grøn kuglefisk (Tetraodon nigroviridis)
Guldgurami (Trichopodus trichopterus)
Duboisi (Tropheus duboisi)
Rød sværddrager (Xiphophorus helleri)
Rød platy (Xiphophorus maculatus)

Padder, krebsdyr, snegle:
Rød dværgkrebs (Cambarellus patzcuarensis)
Rød krabbe (Pseudosesarma moehsi)

29/11
Apistogramma Hongsloi
Apistogramma Trifasciatum
Apistogramma Agassizi double red
Apiatogramma Fire red
Rødstrubet Cichlide
Sommerfugle Cichlider Xl
Rachovi killi
Piratfisk 3,5 cm
Fembåndsbarbe
Plettet pansermalle
Sort Pansermalle 2.5 cm
Axelotl Grøn 5-7 cm

28/11
Blind hulefisk (Astyanax mexicanus)
Arnolds tetra (Arnoldichthys spilopterus)
Pragtsmerling (Botia macracantha)
Blå dværg slangehovedfisk (Channa andrao)
Rød neon (Parachierodon axelrodi)
Rød dværg slangehovedfisk (Channa bleheri)
Skakbrætcichlide (Discrosus filamentosa)
Almindelig neon (Paracheirodon innesi)
Werners regnbuefisk (Iriatherina werneri)
Stribet dværg sugemalle (Otocinclus vittatus)
Guldklump sugemalle L18 (Baryancistrus xanthellus)
Guld skybjerg (Tanichthys albonubes)
Rød wagtail platy (Xiphophorus maculatus)
Blå wagtail platy (Xiphophorus maculatus)
Neon dværg gurami han (Trichocaster lalius)
Galaxy rasbora (Danio margaritatus)
Neon dværg regnbuefisk (Melanotaenia praecox)

23/11

Sending med kun Danskopdrættet fisk.
kobber pansermaller
Sumatranus Barber
Pragt Barber
Zebrafisk
Scalare Alm Small
Scalare Alm Medium
Scalare Guld Medium
Scalare Marmor Medium
Scalare Sort  S/M
Scalare Platin Perl Medium
Guramie platin 5/7 cm
perleguramie  5/7 cm

22/11

Stribet smerling (Botia striata)
Brigitas pygmæ rasbora (Boraras brigittae)
Rød neon xl (Paracheirodon axelrodi)
Blå neon (Paracheirodon simulans)
Kejsergoby (Hypseleotris compressa)
Boffa dværg cichlide (Pelvicachromis humilis boffa)
Scalare cf brasilien (Pterophyllum cf scalare brazilie)
Rød konge scalare (Pterophyllum sc koi red king)
Sort majssnegl ( Neripteron sp)
Dværg sporefrø (Hymenochirus boetgeri)
Sølv ballon molly (Poecilia sphenops)
Salt og peber ballon molly (Poecilia sphenops)
Sort lyrehale molly (Poecilia sphenops)
Blå diamant scalare (Pterophyllum scalare)
Gylden lab (Labidochromis caeruleus)
Sejlfinnet leopard sugemalle (Pterrygoplichthys gibbiceps)
Balahaj (Balantiocheilos melanopterus)
Melon barbe (Haludaria melanampyx)
Endlers guppy hun (Poecilia wingei)

15/11

Dværgbotia (Ambastaia sidthimunki)
Kampfisk hunner (Betta splendens)
Slørhaler (Carassius auratus)
Stribet øksefisk (Carnegiella strigata fasciata)
Habrosus dværgpansermalle (Corydoras habrosus)
Algeæder (Gyrinocheilus aymonieri)
Rød serpae (Hyphessobrycon serpae)
Flagkilli (Jordanella floridae)
Thai glasmalle (Kryptopterus bichirris)
Blå sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Almindelig neonfisk (Paracheirodon innesi)
Guppyhanner (Poecilia reticulata)
Flamencorøde guppyhanner (Poecilia reticulata)
Platinum mosaic guppyhanner (Poecilia reticulata)
Orange ballonmolly (Poecilia velifera)
Congotetra (Phenacogrammus interruptus)
Algegoby (Sicyopterus sp.)
Sølvfarvet øksefisk (Thoracocharax stellatus)
Rød og hvid sværddrager (Xiphophorus helleri)
Sunset wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Sunburst Mickey Mouse platy (Xiphophorus maculatus)
Flerfarvet indianerplaty (Xiphophorus variatus)

Krebsdyr, snegle, padder:
Breviatareje (Caridina breviata)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Sort majssnegl (Neripteron sp.)

8/11

Guldfarvet Sydlig Killi (Aphyosemion australe)
Nijssens Dværgcichlide (Apistogramma nijsseni)
Albino Tiger Oscar (Astronus occelatus)
Madagascar Regnbuefisk (Bedotia geayi)
Kampfisk Hanner Plakat (Betta splendens)
Kampfisk Hanner Mix (Betta splendens)
Slørhale (Carassius auratus)
Siamesisk Algeæder (Chrossocheilus oblongus)
Kyathit Danio (Danio kyathit)
Rotkeil Heros (Heros sp. ’Rotkeil’)
Boliviansk Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus altispinosus)
Smokingtetra (Moenkhausia sanctaefilomenae)
Rød Neon (Paracheirodon axelrodi)
Sot Lyrehalemolly (Poecilia sphenops)
Hvid Ballonmolly (Poecilia velifera)
Leopardhale Endlers (Poecilia wingei)
Spidshalet Guldendlers (Poecilia wingei)
Honninggurami (Trichogaster chuna)
Dværggurami Hanner (Trichogaster lalius)
Neon Dværggurami Hunner (Trichogaster lalius)
Neon Blå Dværggurami (Trichogaster lalius)
Neon Rød Dværggurami Hanner (Trichogaster lalius)
Blå Gurami (Trichopodus trichogaster)
Rød Platy (Xiphophorus maculatus)
Neon Sunset Platy (Xiphophorus maculatus)

Krebsdyr, snegle, padder:
Grøn Axolotl (Ambystoma mexicanum)
Klippereje (Atyopsis mocculensis)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Rød Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Zebrasnegl (Neritina gagates)
Orange Kaninsnegl (Tylomelania sp. ‘Orange’)

1/11

Blåøjet Cichlide (Amatitlania sajica)
Sydlig Killifisk (Aphyosemion australe)
Doublerød Agassizi (Apistogramma agasisszi)
Borells Dværgcichlide ’Yellow Head’ (Apistogramma borelli)
Kampfisk hanner mix (Betta splendens)
Humlebigobi (Brachygobius xanthozona)
Pragtsmerling (Chromobotia macrachanta)
Juls Pansermalle (Corydoras julii)
Kyathit Danio (Danio kyathit)
Afrikansk Stribet Barbe (Enteromius fasciolatus)
Hvidfinnet Rosentetra (Hyphessobrycon bentosi)
Marlies Julie (Julidochromis marlieri)
Regans Julie (Julidochromis regani)
Boliviansk Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus altispinosus)
Smokingtetra (Moenkhausia sanctaefilomenae)
Anomala Dværgcichlide (Nannacara anomala)
Multi (Neolamprologus multifasciatus)
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Blond Parrot Guppy (Poecilia reticulata)
Sort Lyrehalemolly (Poecilia sphenops)
Hvid Ballonmolly (Poecilia velifera)
Almindelig Scalare (Pterophyllum scalare)
Rød Piratfisk (Pygocentrus natteri)
Sumosmerling (Schistura balteata)
Dværggurami Hanner (Trichogaster lalius)

Krebsdyr, snegle, padder:

Grøn Axolotl (Ambystoma mexicanum)
Guld Axolotl (Ambystoma mexicanum)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Rød Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Zebrasnegl (Neritina gagates)
Sort Majssnegl (Neripteron sp.)

26/10

Hestehovedsmerling (Acanthopsis choirorhychus)
Rød Kampfiskhan (Betta splendens)
Ananas Kampfiskhan (Betta splendens)
Kampfiskhanner Mix (Betta splendens)
Trefarvede kampfiskhanner (Betta splendens)
Haleplet Pygmærasbora (Boraras urophthalmoides)
Dværgkuglefisk (Carinotetraodon travancorius)
Stribet Dværg Geddecichilide (Crenicichla compressiceps)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Dværg Tandkarpe (Heterandria formosa)
Amandas Tetra (Hyphessobrycon amandae)
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Diamant Neonfisk (Paracheirodon innesi ’ Diamond’) L
Thomasi Dværgcichlide (Pelmatochromis thomasi)
Blåhalet Hunguppy (Poecilia reticulata)
Platin Mosaik Hanguppy (Poecilia reticulata)
Salt & Peber Ballonmolly (Poecilia velifera)
Almindelig Scalare (VF) (Pterophyllum scalare) L
Marmorscalare (Pterophyllum scalare)
Brabrandt Cichlide (Tropheus duboisi)
Rød Wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)
Sunset Wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)

Columbia:
Cupido (Biotodoma cupido)
Britskis Pansermalle (Brochis britskii)
Plettet Gumminæse (Chaetostoma dorsale)
Smuk Gumminæse (Chaetostoma formosa)
Axelrodis Pansermalle (Corydoras axelrodi)
L-106 (Guayanancistrus sp.)
L-128 (Hemiancistrus sp.)
Pictusmalle (Pimelodus pictus)

Krebsdyr, snegle, padder:
Kirsebærreje (Neocaridina sp.)
Sort Majssnegl (Neripteron sp.)

18/10

Kampfisk Hunner (Betta splendens)
Smuk Gumminæse (Chaetostoma thomasi)
Rød Danio (Danio choprae)
Werners Regnbuefisk (Iriatherina werneri) L
Electric Blue Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Højfinnet Barbe (Oreichthys crenuchoides)
Kuhlii Ål (Pangio kuhlii)
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Marmoreret Safranmolly (Poecillia latipinna)
Guppy Han Mix (Poecilia reticulata)
Guppy Han Pigeon Blood (Poecilia reticulata)
Guppy Han Snakeskin Filigran (Poecilia reticulata)
Guppy Han Blå Påfugl (Poecilia reticulata)
Orange Ballonmolly (Poecilia velifera)
Sort Scalare (Pterophyllum scalare)
Algegoby (Stiphodon elegans)
Guldgurami (Trichopodus trichopterus)

Krebsdyr, snegle, padder:
Rød Dværgkrebs (Cambrellus patzcuarensis)

 

10/10

Mix Kampfisk Hanner (Betta splendens)
Brigittas Pygmæ Rasbora (Boraras brigittae)
Brachychalcinus orbicularis
Smaragd Pansermalle (Corydoras splendens)
Blå Slangehovedfisk (Channa andrao)
Rød Dværgslangehovedfisk (Channa bleheri)
Indisk Gul Cichlide (Etroplus maculatus)
Tapajos Orange Head (Geophagus sp. ‘Tapajos Orange Head’)
Rød Regnbuefisk (Glossolepis incicus)
Rød Serpae (Hyphessobrycon eques)
Thai Glasmalle (Kryptopterus bichirris)
Guld Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi ‘Gold’)
Blå Gyldenhovedet Sommerfuglcichlide (Mikrogeophagus ramirezi ‘Golden Head’)
Månefisk (Monodactulys argenteus)
Dværgsugemalle (Otocinclus vittatus)
Kongesugemalle (Panaque sp. L397)
Blå Neonfisk (Paracheirodon simulans)
Pictusmalle (Pimelodus pictus angelicus)
Sort Sphenops (Poecilia sphenops)
Gaffelhalet Regnbuefisk (Pseudomugil furcatus)
Riddergoby (Stigmatogobius sadanundio)
Rød Platy (Xiphophorus maculatus)
Blå Wagtailplaty (Xiphophorus maculatus)

Krebsdyr, bløddyr, padder:
Klippereje (Atyopsis mocculensis)
Amanoreje (Caridina multidenta)
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Sort Majssnegl (Neripteron sp.)

4/10

Antennemalle (Ancistrus sp.)
Hongsloi Dværgcichlide (Apistogramma hongsloi)
Trestribet Dværgcichlide (Apistogramma trifasciatus)
Mix Kampfisk Hanner (Betta splendens)
Leverettis Finnesuger (Beaufortia kweichowensis)
Burmesisk Smerling (Botia histrionica)
Kobber Pansermalle (Corydoras aeneus)
Langsnudet Kravepansermalle (Corydoras ambiacus)
Panda Pansermalle (Corydoras panda)
’C18’ Pansermalle (Corydoras sp. C18)
Sort Venezuela Pansermalle (Corydoras sp. ‘Black Venezuela’)
Trestribet Pansermalle (Corydoras trilineatus)
Galaxy Rasbora (Danio margaritatus)
Fembåndsbarbe (Desmopuntius pentazona)
Påfuglefinnesuger (Gastromyzon occelatus)
Rødnæse (Hemigrammus bleheri)
Rødbuget Dværgcichlide (Laetacara dorsigera)
Dværgbuskfisk (Microctenopoma ansorgii)
Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Dværgacara (Nannacara anomala)
Rød Neon (Paracheirodon axelrodi)
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Congotetra (Phenacogrammus interruptus)
Mix Guppy Hanner (Poecilia reticulata)
Blå Guppy Hunner (Poecilia reticulata)
Sølv Ballonmolly (Poecilia velifera)
Salt&Peber Ballonmolly (Poecilia velifera)
Tigerbarbe (Puntigrus tetrazona)
Almindelig Scalare (Pterophyllum scalare)
Vildfanget Scalare ‘Brazil’ (Pterophyllum cf. scalare ’Brazil’)
L114 (Pseudancistrus leopardus ‘L114’)
Klovnekilli (Pseudepiplatys annulatus)
Fallax Grenmalle (Rineloricaria fallax)
Blå Ahli (Sciaenochromis ahli)
Påfuglegoby (Tateurdina occelicauda)
Dværggurami Hunner (Trichogaster lalius)
Perlegurami (Trichopodus leerii)
Blå Tuxedoplaty (Xiphophorus maculatus)
Rød Wagtail Platy (Xiphophorus maculatus)

Padder, Krebsdyr, Snegle:
Orange Dværgkrebs (Cambererellus patzcuarensis)
Panterkrabbe (Parathelphusa pantherina)
Blå Krebs (Procambarus alleni)
Orange Kaninsnegl (Tylomelania sp.)

27/9

Double Rød Agazissi (Apistogramma agazissi 'Double Red')
Neon Blå Acara (Adinocara pulcher)
Mix Kampfisk Hanner (Betta splendens)
Sortstribet Øksefisk (Carnegiella striata)
Hastatus Dværgpansermalle (Corydoras hastatus)
Sterbai Pansermalle (Corydoras sterbai)
Borleys Fritsvømmer (Copadichromis borleyi)
Blå Delfincichlide (Cyrtocara moorii)
Blå Danio (Danio albolineatus)
Kortfinnet Blødende Hjerte (Hyphessobrycon socolofi)
Gylden Lab (Labidochromis caeruleus)
Neon Blå Regnbuefisk (Melanotaenia preacox)
Neon Blå Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Ikola Kejser (Tropheus moorii 'Ikola Kaiser')
Mix Guppy Hanner (Poecilia reticulata)
Neon Blå Guppy Hunner (Poecilia reticulata)
Snakeskin Guppy Hanner (Poecilia reticulata)
Filigrain Snakeskin Guppy Hanner (Poecilia reticulata)
Guld Molly (Poecilia sphenops)
Leopardhale Endlers Guppy (Poecilia wingei)
Blonde Endlers Hunner (Poecilia wingei)
Barbatus Pansermalle (Scleromystax barbatus)
Grøn Finnesuger (Sewellia lineolata)
Neon Blå Dværggurami (Trichogaster lalius)
Multifarvede Indianerplatyer (Xiphophorus variatus)

Krebsdyr, snegle, padder:
Kirsebærreje (Neocaridina davidi)
Zebrasnegl (Neritina gagates)

 

19/9

Kampfisk Hunner (Betta splendens)
Pragtsmerling (Botia macracantha)
Sortvinget Øksefisk (Carnegiella marthae)
Bankangensis Slangehovedfisk (Channa Bankangensis)
Orange Kobberpansermalle (Corydoras aeneus)
Plettet Pansermalle (Corydoras paleatus)
Zebrafisk (Danio rerio)
Flaghalemalle (Dianema urostriata) XL
Ildhale (Epalzeorhynchos bicolor)
Gardneri Killifisk (Fundolopanchax gardneri)
Sortstribet Øksefisk (Gasteropelecus sternicla) L
Kyssegurami (Helostoma temmincki)
Norsk Flag Tetra (Hyphessobrycon anisitsi)
Rødrygget Blødende Hjerte (Hyphessobrycon pyrrhonotus)
Thai Glasmalle (Kryptopterus bichirris)
Gylden Malawi Cichlide (Melanochromis Auratus)
Venustus (Nimbochromis venustus)
Afrikansk Regnbuebarbe (Notropis chrosomus 'Type 2')
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Pragtbikir (Polypterus ornatipinnis)
Red King Scalare (Pterophyllum scalare 'Red King')
Leopard Scalare (Pterophyllum scalare 'Leopard')
Rød Sværddrager (Xiphophorus helleri)
Neon Sunset Platy (Xiphophorus maculatus)

Krebsdyr, Snegle, Padder:
Blå Afrikansk Viftereje (Atya Gabonensis)
Kæmpe Blå Afrikansk Viftereje (Atya Gabonensis XL)
Amanoreje (Caridina japonica)
Kirsebærreje (Caridina davidi)
Sort Majssnegl (Neripteron sp.)
Blå Krebs (Procambarus alleni)

12/9

Antennemalle (Ancistrus sp.)
L181 (Ancistrus sp. L181)
Nijssens Dværgcichlide (Apistogramma nijsseni)
Normans Lampeøje (Aplocheilichthys normani) L
Rubintetra (Axelrodia riesei)
L081 (Barancistrus sp. L081)
Mix Kampfisk Hanner (Betta splendens)
Stribet Øksefisk (Cargiella striata)
Sydamerikansk Kuglefisk (Colomesus asellus)
Blåøjet Cichlide (Cryptoheros sajica)
Lægefisk (Garra rufa)
Rødnæsetetra (Hemigrammus bleheri)
Sort Fantomtetra (Hyphessobrycon megalopterus)
Rundhovedet Cichlide (Laetacara curviceps)
Sommerfuglecichlide (Mikrogeophagus ramirezi)
Gylden Blyantsfisk (Nannostomus beckfordi)
Dværg Blyantsfisk (Nannostomus marginatus)
Risfisk (Oryzias woworae)
Rød Neon (Paracheirodon axelrodi)
Almindelig Neon (Paracheirodon innesi)
Rubinbarbe (Pethia padamya)
Jack Dempsey Cichlide (Rocio octofasciatus)
'Pingo' Guppy Hanner (Poecilia reticulata 'Pingo)
Orange Ballonmolly (Poecilia velifera)
Red King Scalare (Pterophyllum scalare 'Red King')
Rundhovedet Cichlide (Steatocranus casuarius)
Stor Grenmalle (Sturisoma aureum)
Guld Skybjerg (Tanichthys albonubes)
Rød Koral Platy (Xiphophorus maculatus)
Rød Platy (Xiphophorus maculatus)
L052 (Zonancistrus sp.)
L168 (Zonancistrus pulcher)

Krebsdyr, snelge, padder:
XL Blå Viftereje (Atyopsis gabonensis) XL
Dværg Sporefrø (Hymenochirus boetgeri)
Rød Krabbe (Pseudosarma moehsi)

5/9

Golden Wonder Panchax (Aplocheilus lineatus)
Kampfisk Han Mix (Betta splendens)
Neonrød Dværggurami Han (Colisa lalia)
Dværggurami Hun (Colisa lalia)
Diamanttetra (Moenkhausia pitteri)
Lyrehale Molly (Poecilia sphenops)
Neon Guldbarbe (Puntius sachsii)
Hvid Skybjerg (Tanichthys albonubes)
Falsk Skråsvømmer (Thayeria boehlkei)
Guldgurami (Trichopodus trichopterus)
Hengels Kileplet (Trigonostigma hengeli)
Neon Sværddrager (Xiphophorus helleri)
Tuxedoplaty (Xiphophorus maculatus)
Kakadue Dværgcichlide 'Double Red' (Apistogramma cacatuoides)

Tanganyika:
Black Calvus (Altolamprologus calvus 'Black'
Stappersi Cichlide (Callochromis stappersi)
Kitumba Sardincichlide (Cyprichromis leptosoma 'Kitumba')
Gul Leleupi (Neolamprologus leleupi)
Lilla Sneglehuscichlide (Neolamprologus occelatus)
Lilla Sneglehuscichlide 'Gold' (Neolamprologus occelatus)
Perle Sneglehuscichlide (Neolamprologus meleagris)
Prinsessecichlide 'Daffodil' (Neolamprologus pulcher 'Daffodil')
Zaire-gøgemalle (Synodontis petricola)
Poll's Synodontis (Synodontis polli)
Tropheus 'Maswa' (Tropheus duboisi 'Maswa')

Rejer, snegle, padder:
Blå Klippereje XL (Atyopsis moluccensis)
Amanoreje (Caridina multidentata)
Blomsterhoved Dværgreje (Caridina sp. 'Flowerhead')
Blod Rød Krystal Dværgreje (Caridina sp. 'Blood Red')
Blue Bolt Dværgreje (Caridina sp.'Blue Bolt')
Blue Panda Dværgreje (Caridina sp. 'Blue Panda')
Blå Tiger Dværgreje (Caridina sp.)
Hvid Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Kardinal Dværgreje (Caridina sp.)
Rød Flowerhead Dværgreje (Caridina sp.'Red Flowerhead')
Rød Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Sort Krystal Dværgreje (Caridina sp.)
Kirsebærreje (Neocaridia davidi)

30/8

Zebracichlide (Amatitlania nigrofasciata)
Arnold's Tetra (Arnoldichthys spilopterus)
Kampfisk Mix (Betta splendens)
Smuk Gumminæse (Chaetostoma thomasi)
Guld Honninggurami (Colisa chuna 'Gold')
Juls' Pansermalle (Corydoras julii)
Meta Pansermalle (Corydoras metae)
Schwartz' Pansermalle (Corydoras schwartzi)
Ildål (Mastacembelus erythtrotaenia)
Boesman's Regnbuefisk (Melanotaenia boesemani)
Bladfisk (Monochirrhus polyacanthus)
Almindelig Neonfisk (Paracheirodon innesi)
Kribensis (Pelvicachromus pulcher)
Sølv Ballonmolly (Poecilia velifera)
Salt og Peber Ballonmolly (Poecilia velifera)
Guppy Han Mix (Poecilia reticulata)
Guppy Hun Neon Blå (Poecilia reticulata)
Flamenco Rød Guppy Han (Poecilia reticulata)
Blå Slangeskindsguppy Han (Poecilia reticulata)
Rødstrubet Cichlide (Thorichthys ellioti)
Dværggurami Hanner (Trichogaster lalius)
Guld Honninggurami (Trichogaster chuna)

Snegle, Rejer og Padder:
Zebrasnegle (Neritina gagates)
Sort Majssnegl (Neripteron sp.)
Blå Viftereje M (Atya gabonensis)
Blå Viftereje XL (Atya gabonensis)
Dværgsporefrø (Hymenochirus boetgeri)

Masser af Akvarieplanter fra Holland og Singapore

22/8
Rød Platy
Platin Scalare
Blå Diamant Scalare
Dvære Guramie Blå Han
Cosby Guramie
Blå Guramie
Rød Serpae
Smoking Tetra
Kæmpe Danio
Kileplet Barbe
Rød Oscar Cichlide 6,5 cm
Almindelig Algespiser
Heros Severum Cichlide 7cm
Algespiser Gul
Boliviansk Sommerfugle Cichlide
Alm Sommerfugl Cichlide
Electric Blue sommerfugl Cichlide
Paradis fisk
Blå Mickey Mouse Platy
Kirsebær Reje
Klovne Killi  (Epiplatys annulatus)
Venezuela pansermalle
Panda Pansermalle
Habrosus Dværg pansermalle
Pygmaeus Dværg pansermalle
Sort pansermalle
Nøglehuls Cichlide 4-5 cm
Elektrisk Blå Acare 4 cm
Sajica Cichlide 5 cm
Apistogramma cacatuides (Dværgcichlide)
Apistogramma Agassizi Double Red
Apistogramma Borelli
Pseudotropheus Zebra Blå Blå
Congotetra (Interruptus)
Diamant neon
Australe Orange Killi fisk
Ancistrus Sugemalle. Small - Medium - Medium Large.
Ancistrus Sugemalle Gold
Axelotl Grøn 6 cm
Axelotl Gylden 6 cm
Rød Danio (danio Choprae)
Alm Neon
Guppy Han Mix farver
Guppy Hun Mix farver
Sort Majs Snegl
Blå Krebs
Sølv Halvnæb

 

15/8
Platy Rød Wagtail
Platy Gylden Comet
Halepletet Algespiser
Zebra Danio
Amano Algereje
Klippereje
Pansermalle Agassizi
Alm Neon
Thai Glasmalle
Blond parrot Guppy Han
Guppy Mix Han
Otocinclus Dværgsugemalle
L18 Golden nugget Sugemalle
Rød Coral Platy
Leopold scalare (Dumerili)
Rio Nanay peru scalare
Tetraodon Nigroviridis (Plettet Grøn Kuglefisk)
Spore Frø
Sort Majs (Snegl)

Danskopdrættet Malawi Cichlider

Maingano (Melanochromis)
Demasoni (pseudotropheus)
Hongi Sunflower (Labidochromis)
Rød Koral Saulosi Mbuna (Pseudotropheus)
Socolofi Blå Comet (Pseudotropheus)
Labeotropheus Trewavasae Marmalade Cat

Masser af akvarie Planter Fra Holland Og singapore

 

 

10/8
Discus Fra Stendker.
Brilliant tyrkis 6,5 cm og 10-12 cm
Pigeon Blood  Rød /Blå 6,5 cm
Alenquer 6,5 cm  og 10-12 cm
Malboro rød 6,5 cm
Rød tyrkis 10-12 cm
Blue Diamond 10-12 cm

8/8
Endlers Guppy Gul han
Endlers Guppy orange han
Platy sunset Wagtail
Platy sunburst mickey mouse
Dværg Guramie Hun
Praecox regnbue fisk
Grøn Sumatranus
Texas Cichlide
Sopmmerfugle Cichlide
Botia striata
Siamensis Sugemalle 3 cm
Flyvende Ræv Sugemalle
Zebra snegl
Mini Krebs Orange
Kirsebær Reje
Rød Krabbe
Kampfisk HM
Kampfisk Dragon
Kampfisk Alm
Apistogramma Agassizi Doubel red
Biotorcus opercularis
Brigitta pygmæ rasbora
Blå Neon
Channa Bleheri
Pansermalle Julii
pansermalle Schwarizi
Gobiodes Broussonnetii
Rødnæser
Ladigesia Roloffi
Guppy Hun Blå halet
Otocinclus Vittatus
Dværg Kuglefisk
Faunus sp. Bicolor Snegl
Aurantiacus Congotetra
Valllanti Chokolade Guramie
Danio Margaritatus (Galaxy)

 

3/8
Danskopdrættet fisk alle sammen.
Scalare Alm.
Sorte Scalare
Marmor Scalare
Koi Scalare
Purpur Barbe
Pragt Barbe
Sumatranus Barbe
Kobber Pansermaller
Rød Sværddrage
Rosen Tetra

1/8
Guld Guramie
Blå Wagtail Platy
Gylden Marbel Sejfinne Molly
Dværg Guramie Rød (hanner)
Labidochromis caeruleus (golden malawi cichlide)
Orange Ballon Molly
Hvid Ballon Molly
Sort/Hvid Ballon Molly
Rød Tyklæbet Guramie
Gul Honning Guramie
Leopard Buskfisk (ctenopoma acutirostre)
Kampfisk Hanner Dragon
kamffisk Hunner Mix farver
Pansermaller Similis
Alge Rejer (amano)
Endlers Guppy Hun (gul)
Øksefisk Marthae (sortfinnet)
Øksefisk Strigata Faciata (bredstribet)
Rød Dario
Plettet Gumminæse
Rød Neon
Sprøjte karpelaks (copella arnoldi)
Pansermalle Melanotaenia
kamhoved Finnesuger (gastromyzon puntulatus)
Dværg Tandkarpe (heterandria formosa)
Guppy Han Mix farver
Guppy Hun Blåhalet
Guppy Han (slangeskins Blå)
Blåøjet Rasbore (Rasbora Dorsiocellata)
Grøn Finnesuger (sewellia lineolata)
Juvel Glimsende skybjerg (tanichthys micagemmae)
Sort Majs Snegl
Dværg Spore Frø.

Masser af Akvarie Planter Fra Holland og singapore

25/7
Perle guramie 7cm par
Platy variatus Multicolor
Scalare Platin Diamant 4cm
Dværg Guramie Alm Han
Dværg guramie Blå par
Gigant Danio
Sthiphodon Elegans (Rød neon goby)
Pragtsmerling 6cM
Slangeskins Barbe
Sommerfugl Cichlide (Electis Blue)
Honning Guramie XL Par
Orange Sulawesi Snegl 5 cm
Kirsebær reje
klippereje
Albino Pansermalle

18/7
Rød Platy
Sunset Platy
Sort Molly
Nannostomus Eques (Skråsvømmer)
Mikrogeophagus Altispinos
Corydoras Zygatus

Masser af flotte Akvarie Planter

Glødelys Tetra
Sort Fantom tetra
Guld Barbe-Neon
Regnbue Algespiser (Gara Flavatra)
Sejflfinne Sugemalle  (Pterygoplichthys Pardalis)
Sejfinnet Leopard Sugemalle (Pterygoplichthys Gibbicep)
Rødfinnet Tetra
Channa Bankanensis (Phyton snakhead 12 cm)
Channa Marulioides (Kejser Snakhead 7.5 cm)
Channa Lucius (Splendid Snakehead 10 cm)
Neon Tetra
Plettet Pansermalle
Kampfisk Hanner-
Rød - Blå - Grøn- Dragon mix- Crown tail 3 farvet.
Normans Lampeøje Killi
Blå Neon
Guppy Han (Påfugle Blå)
Guppy Han (Flamingo Rød)
Guppy Han (Lilla Rødhalet)
Guppy Han Mix
Guppy Hun (Blå Halet)
Dværg Sugemalle (Otocinclus Vitatus)
Grøn finnesuger (Sewellia Lineolata)

3/7
Blå Platy
Rød Tuxedo Platy
Sommerfugl Cichlide Hun
Protomelas Fenestratus
Labeotropheus Fuelleborni
pseudotropheus Lambardoi
Matlandia Greshakei
Rød Neon
Guppy Han Mix
Guppy Hun Blå

Havedamsfisk.
Blå Emde 10/12 cm
Dammuslinger

28/7
Havedams Fisk.
Comet Guldfisk 10/12 cm
Koi-Karper klasse A. 10/12 cm
Dammuslinger

27/6
Sort Fantomtetra
Guld sommerfugle cichlide
Garra Flavatra (Regnbue Algeæder)
Rød platy
Kampfisk Hanner (Dragon)
Corydoras Splendens (Pansermalle)
Corydoras Sterbai
CorydorasArcuatus
Corydoras Concolor
Corydoras Julli
Aplocheilus Lineatus (Guld panchax)
Sølv Halvnæb
Farlowella vitata ( Stribet grenmalle)
Thai Glasmalle
scalare (Koi red king)
Sort majs Snegl
Dværg Kuglefisk

 

20/6
Perle Guramie
Balahaj 6,5 cm
Ballonmolly Orange
Ballonmolly Hvid
Ballonmolly Sort/Hvid
Sort Sphenops Lyrhale
Sort Neon
Amandae Tetra
Espei Kileplet Barbe
Gylden Neon Barbe
Crabro Malawie Cichlide
Lakrids Guramie (Gunawan)
Albino regnbue ildhale
Klovne Killi (Epiplatys annulatus)
Zebra fisk
Kirsebær Reje
Panda Pansermalle
Kampfisk Han Rød
Kampfisk Han  2 farvet
Kampfisk Han Crowntail Mix
Rubin Tetra
L 128 Hemiancistrus sp. (Sugemalle)
Congochromis sabinae (Dværg cichlide)
Pelvicachromis Taeniatus Lobe (Dværg cichlide)
Nannostomus Marginatus
Danio Margaritatus Galaxy
Sort Majs Snegl

19/6
Danskopdrættet Rejer
Rød Krystal
Rød Flowerhead Krystal
Sort krystal
Sort Flowerhead Krystal
Hvid Krystal
Blue Bolt
Rød Panda
Sort/Blå Panda
Kardinal

 

13/6
Hestehoved Smerling (Acanthopsis choirorhynchus)
Boria striata (Sneglespiser)
Chaetostoma Thomasi (Gumminæse sugemalle)
Albino Pansermalle
Peters Elefantfisk (Gnathonemus petersii)
Diamant Neon
Rød Serpae
Dværg Regnbue Ildhale
Guppy Han (Rød safir)
Guppy Han (Påfugle Blå)
Guppy Han (Rød Flamingo)
Guppy Hun Neon Blå
Guppy Han Mix
Leopolds Scalare
Haleplet Pygmæ Rasbora
Lamprologus Congoensia
Panser Ål
Dværg Slangehoved Fisk (Channa Gachua)
Dermogenys Pusillus

Havedams Fisk
Guld Emde 10/12 cm (springer efter myg)
Græskarpe 8/10 cm  (spiser trådalger)

6/6
Perle Guramie
Cosby Guramie
Denison Barbe (6 cm)
Oskar Cichlide (Rød tiger skin 5cm)
Zebra Dværg Snegl
Rød Sværddrage
Rød Hvid Sværddrage
Sunset Wagtail Platy
Grøn Variatus Platy
Gylden Skybjerg
Hara Jerdoni (Dværg anker malle 2,5cm)
Pygmæ Guramie (2.5cm)
Kampfisk Han Dragon
Kampfisk Han crowntail
Kampfisk Han 3 Farvet
Grøn Sejfinne Molly
Senegal Bichir (7cm)
Albino Senegal Bichir (7,5cm)
Klippereje (6.5cm)
Kirsebær Reje (1,5cm)
Amano Alge Reje (3,5 cm)

30/5
Platy Blå Wagtail
Scalare Blå Diamant (4 cm)
Dværg Guramie Hun
Dværg Guramie (Rød Han)
Placidochromis Electra (Malawie cichlide)
Endlers Hun Guppy (Gule)
Kampfisk Han Dragon (mix farver)
Kampfisk Han tricolor
Kampfisk Han Crown Tail tricolor
Rød Neon Medium
Rød Neon XL
Rubin Barber
Kileplet Barber
Kampfisk Hun Mix Farver
Neontetra (Alm Neon)
Guppy Han (Blå Slangeskind)
Ottocinclus Vitatus (Dværg Sugemalle)
Dværg spore Frø
Notrobranchius Chrosomus (Amerikansk regnbue Barbe)

23/5
Brigittae pygmæ Rasbora
Blå Neon
Aln neon
Pansermalle Hastatus (Dværgpansermalle)
Garra Flavatra (Sugemalle)
Thai Glasmalle
Sølv Øksefisk (Stellatus)
Leopard Scalare
Blå Dværg Guramie (par)
Dværg Guramie Regnbue (Han)
Blå guramie
Rød Krabbe
Amano Alge reje
Kirsebær Reje

Bassinfisk
Koi Karper 8/11 cm
Spøgelse Koi Karper 13/15 cm
Shubunkin 8/11 cm (Flerfarvet Guldfisk)
Slørhaler 5/6 cm (Mix farver)
Dammuslinger

11/5
Apistogramma Agassizii Super red
Apistogramma Macmasteri Bluehead
Apistogramma Panduro
Apistogramma Viejita ll
Nannacara Anomala
pelvicachromis Taeniatus Nigeria Red (4cm)
Scalare Zebra smoke (4cm)
Alm Neontetra
Rødnæser
Ancistrus sugemaller (4cm)
Titteya Barbe
Aphyosemion Australe (Killi fisk)
Sommerfugle Cichlide (German Blue)
Cichlasoma Sajica (5cm)

9/5

Guld Diamant sphenops
Sort Sphenops
Praecox Regnbuefisk
Titteya Barbe
Garra Rufa (Sugemalle)
Elektrisk Blå sommerfuge cichlide
Kampfisk Han (DragonMix)
Kampfisk Han (3 Farvet Crown Tail)
Kampfisk Han (Alm Mix)
Kampfisk Han (2 Farvet)
Guld Guramie
Klovne Rasbora
Rosen Tetra
Klippe Rejer
Citron Tetra
Endlers Guppy Han Leopard Hale
Sejfinne Molly (Copper)
Kileplet Barbe (Blå)
Rubintetra (Alexrodia Riesei)
Chaestostoma Thomasi (Smuk Gumminæse)
Dværg Pansermalle (Corydoras Hastatus)
Blå Neon (Innesi)
Guppy Han Mix
Guppy Hun Mix
Guppy Han (Påfugle Blå)
Guppy Han (Flamingo Rød)
Guppy Han (Blå Slangeskin) Ny.
Nannostomus Trifasciatus
Sommerfugle Fisk (Pantodon Buchholzi)

Bassinfisk.
Sude Alm. 10 cm
Sterlet 30-35 cm

2/5
perleguramie  ( 7cm i par)
Sværddrage Golden caligo
Kuhlii Ål
Almindelig Algespiser (Gyrinocheilus aymonieri)
Golden (Malawi cichlide)
Leopard Bichir (Polypterus omatipinnis 12 cm)
Gul Neon Barbe
Madagascar Regnbue Fisk
Platy sunset neon
Kirsebær Reje
Agamyxis pectinifrons (Talende malle)
Bredstribet Øksefisk
Blå neon
Sølv halvnæb
Doryichthys martensii (ferskvands Nålefisk)
Dværg Tandkarpe (Heterandria formosa)
Smiths Fladfinnesmerling
L333 Hypancistrus sp.
Amapa Tetra
Thai Glasmalle
Guppy Han Mix
Guppy Hun Mix
Loricaria Filamentosa (Grenmalle)
Sydamerikansk Bladfisk
Sort Dværgsugemalle
L81 Baryancistrus sp
Galaxy rasbora
Rasbora Urophthalmoides (Haleplet Pygmæ-rasbora)
Blå Krebs
Thira Scabra Snegl

27/4
Danskopdrættet fisk og rejer. Lige undtaget Neonfiskene.

Rød Krystal Reje
Sort krystal
Hvid Krystal
Rød panda
Sort Panda
Rød Flowerhead
Sort Flowerhead
Kardinal
Blå Tiger

kobber pansermalle
Sort tetra
pragtbarber
Zebrafisk
Scalare Alm S
Scalare Alm M
Scalare Guld M
Scalare Marmor M
Neontetra.

26/4
Diamant tetra
kileplet Barber
Striata Botia (Sneglespiser)
Amano Reje (spiser trådalger)
Rød Mickey Mouse Platy
Sunset tuxedo platy
Ballon Molly Hvid
Ballon Molly Hvid/Sort
Dværg Guramie Blå (Han og Hun)
Dværg Gurami Hun
Leopard Buskfisk
Zebra Dværg Snegl
Kampfisk Han (Dragon Figter)
kampfisk Han (2 Farvet)
Boliviansk Sommerfugl Cichlide
Colombiansk Haj malle
Kampfisk Hun
Pragt Smerling
Banjo Malle
L200 Hemiancistrus subviridis
Rød Neon XL
Pansermalle Hasbrosus (Dværgpanser Malle)
Øksefisk Maculatus
Guppy Mix Hanner
Guppy Mix Hunner
Guppy Han Rød flamingo
Ottocinclus  (Dværg sugemalle)
Synodontis Nigriventris (Ryg svømmer Malle)
Tateurdina ocellicauda (Påfugle goby)

Havedamsfisk.
Guld Emder 8/10 cm
Blå Emder 8/10 cm
Grundling 10/12 cm
Dam Muslinger 8/10 cm

 

19/4
Rød Neon
Fembånds Barber
Guppy Han (Blue Moscow)
Albino Pansermalle
Guld Ancistrus  (Sugemalle 6-7 cm)
Spore Frø

Levende Foder. 180 ml. poser
Røde myg
Hvide myg
Artemia
Tubifex

18/4
perleguramie  7-8cm par
Blå Platy
Humlebi Platy
Rødfinnet Tetra (columbianu)
Sort Lyrhale Molly
Grøn sejfinne Molly
Smoking tetra
Tiger Barbe pink
Rødstrubet Cichlide
Plettet grøn kuglefisk
Tropheus Duboisi
Orangefinnet Lyrhale Sphenops
Kampfisk Han Dragon
Kampfisk Crowntail 3 farvet
Kirsebær rejer
Pansermalle Orange venezuela
Pansermalle Pygmaeus

12/4
Julidochromis maleri 7cm
Neolamprologus Multifasciatus
Pletet Pansermalle
Pansermalle sort Venezuela
Goldstribe pansermalle
Laetacara Dorsigerus (Rundhoved Cichlide)
Ancistrus Sugemalle 4cm
Ancistrus Sugemalle 6cm
Axelotl Grøn 6cm
Guld skalle 8-10 cm (Havedams fisk)

Malawi Cichlider Danskopdrættet
Sciaenochromis Ahli
Labidochromis Hongi
Labidochromis Hongi sunflower
Pseudortopheus Saulosi
Tropheus Chilumba
Pseudotropheus Demansoni
Melanocchromis Maingano
Aulonocaara OB

11/4
Grøn Sværddrage
Orange Ballonmolly
Boesemans Regnbuefisk
Multicolor Variatus Platy
Sommerfugl Cichlide Alm
Rød slørhale 4cm
Orange Dværg krebs 2-3 cm
Tiger Endlers Guppy Han Og hun
Orange Bolivia Citrontetra
Microsynodontis batesii (Bates Dværg Skægmalle)
Badis Badis (Kamelonfisk
Stribet Øksefisk
Thai Glasmalle

6/4
Discus sending fra Stendker
Brilliant tyrkis  6,5 cm
Brilliant tyrkis 10-12 cm
Rød tyrkis  6,5 cm
Rød tyrkis 10-12 cm
Malboro Rød  6.5 cm
Malboro rød 10-12 cm
Blå diamant  6,5 cm
Pigon blood 10-12 cm
kobolt blå 10-12 cm

5/4
Dværg Guramie Blå  (Par)
Siamensis Algespiser 5 cm
Halepletet Algespiser (God til penselsalger)
Almindelig Algespiser gylden
Gibbicep Sugemalle 6.5cm
Kribensis Cichlide i par
Månefisk sebae 3 cm
Morene Ål 25cm
Kirsebær reje
Panda pansermalle

Havedamsfisk Fra Israel (sælges først efter tilvænning til koldt vand i karantæne  kælderen)
Cometguldfisk     5/8 cm
Cometguldfisk  11/13 cm
Cometguldfisk  15/18 cm

27/3

Rød Sværddrage
Rød Platy
Sunset Wagtail Platy
Ballon Molly Hvid/sort
Scalare Blå Diamant  (4cm)
Dværg Guramie (Alm Han)
Dværg Guramie (Rød neon Han)
Gul Honning guramie (par)
Rød serpae
Werneri Regnbuefisk
Purpur Barbe
Slangeskins Barbe
Oskar Cichlide (Alm 7.5 cm)
Oakar Cichlide (Rød tiger 9 cm)
Normans lampeøje killi
perleguramie
Bala haj (6,5 cm)
Congotetra
Plettet Skivekarpelaks (Metynnis Maculatus)
Amano Alge Reje
klippe reje
Panser Ål
Channa Andrao
Devario Sondhii
Sølv Halvnæb
klovne killi
Farlowella Acus (Grenmalle)
Rødnæser
Diamant Neon
Guppy Han (Rød Saphire)
Guppy Han (Planinum Mosaik)
Pecoltia Vittata (Sugemalle)
Pristella Tetra
Grøn Finnesuger
Dværg kuglefisk
Sort Majs Snegel


22/3
Nøglehuls Cichlide
Apistogramma Nijsseni
Apistogramma Agassizi Fire red
Apistogramma Agassizi Double red
Pelmatochromis Thomasi
killifisk Aphyosemion australe (orange)
Ancistrus sugemalle 4 cm
Ancistrus Sugemalle Voksne i par
Pansermaller Albino
Pelvicachromis Taeniatus Molive
Sommerfugl Cichlide Alm
Sommerfugl Cichlide Electric Blue

21/3
Rubintetra
Plettet øksefisk ( Gasteropelecus Levis)
Sølv øksefisk (Thoracocharax stellatus )
Guppy Han Parrot
Guppy Han Rød Flamingo
Guppy Han Blå påfugl
Blå Dværg Slangehovedfisk
Guppy Hun Tuxedo Rød
Guppy han Mix
Rød Fantomtetra
Nannostomus Beckfordi
Stribet Dværg Sugemalle (Otocinclus)
L18 Golden Nugget Sugemalle
Scalare Red king
Nicholtsi Mundruge
Sort Majs Snegl

14/3
Kileplet Barber
Hvid Ballon Molly
Rød Platy
Gul Mickeymouse Platy
Sort Molly
Gul Skybjerg
Tropheus Moorii (Ikola Kasiser)
Spøgelse Knivfisk
Pansermalle Julli
Amandae Tetra
Neon Tetra
Kampfisk 3 farvet Crown Tail
Kampfisk rød
Kampfisk Blå
Kampfisk Mix Dragon
Gumminæse Thomasi
Gumminæse Milesi L148
Channa Andrao
Blå neon (simulans)
Guppy Han Mix
Guppy Hun Blå
Sort Majs Snegl

7/3
Rød Dario
Humlebi Gobi
pansermalle Ambiacus
Pansermalle Habrosus (Dværgpansermalle)
Alm neontetra
Rødfinnet Blå Peru Tetra
Inpaichthys Kerri Super Blå
Thai Glasmalle
Blå Tetra
L81 Golden Nugget (Sugemalle )
L81 Baryancistrus SP  (Sugemalle)
Spore Frø
Guld Guramie
Melanotaenia Praecox (Regnbuefisk)
Platy Sunset regnbue
Guld Diamant Sphenops
plettet grøn Kuglefisk
Hvid skybjerg
Kirsebær reje

28/2
Grøn Wagtail Sværddrage
Platy Tuxedo rød-sort
Sort lyrhale Molly
Dværg Guramie Blue sky. Par
Dværg Guramie Alm. Han
Melanotaenia Australe (Regnbue fisk)
Gylden neon Barbe
Texas Cichlide 5cm
Venustus  (Malawi Cichlide)
Golden (Malawi Cichlide)
Garra Flavatra (Regnbue algeæder)
perle Guramie Par.
Congo Tetra 5cm
Orange Sulawesi Snegl 5cm
Amano reje (Trådalge spiser)
Kampfisk Hanner-
Mix Dragon
2 Farvet alm
3 Farvet crown Tail
Grøn crown Tail
Rød alm
Blå alm
Pygmæ rasbora
Rundhoved Skakbrætcichlide
Eigemannia Virescens (Knivfisk)
L28 Hypancistrus Sp.(Sugemalle)
L129 Hypancistrus sp. (Sugemalle)
L121 Peckoltia Braueri sp. (Sugemalle)
Sort majs Snegel
Guppy Han Mix farver
Guppy Hun Neon blå


 

22/2
Apistogramma Nijsseni
Melanochromis Auratus (Malawicichlide)
Rød neon
Zebrafisk
Plettet Pansermalle
Spore Frø
Orange Dværg krebs
Lilla Vampyrkrabbe
Rød vampyrkrabbe
Electric Blue Sommerfuglcichlide

21/2
Kampfisk Hun (Mix farver)
Stribet øksefisk
Bredstribet øksefisk
Chaetostoma Thomasi (Smuk gumminæse .Sugemalle)
Pansermalle Julii
Pansermalle Arcuatus
Pansermalle leucomelas
Pansermalle sterbais
Brakvands Muræne (Gymnothorax tile)
Rødnæser
Guppy han Mix
Guppy hun Mix
Påfugle blå Guppy han
Grøn Finnesuger
Rød sværddrage
Rød Platy
Blå Michey Mouse Platy
Ballon Molly Orange
Scalare Platin- Diamant 4cm
Dværg Guramie Han (Rød Neon)
Rød serpae Tetra
Andinoacara Rivulatus (Guldsømmet Cichlide)
Goby Rød neon (Striphodon Elegans)
Goby Indo Rock (Scicyopterus ssp)
Zebra Snegl (Niritina Gagates)
Piskehale Grenmalle (Lamontichthys ilanero)
Endlers Guppy han (Pin Tail Gold)

14/2
Apistogramma Borelli (Dværg cichlide)
Zebra cichlider
Geophagus Brasiliensis sp. red
Alm neonfisk
Ancistrus sugemalle 3-4 cm
Guld Ancistrus sugemalle 3-4 cm
Rød Betta (Betta coccina)
Øksefisk Marthae (Sortfinnet)
Blå neon (Simulans)
Roloffs Tetra
Guppy Han Mix
Guppy Hun Mix
Fallax Grenmalle
Tanganyika Snabel Ål
Sort Majs Snegel
Tiger Barbe( Pink)
Tiger Barbe (Grøn)
Glødelys Tetra
Sort Fantom Tetra
Botia Histrionica
Ballon Molly sort/hvid
Neon Dværg Guramie Hun
Dværg Guramie  Rød Neon Hun
Scalare Leopard 6 cm
scalare Platin 6 cm
Oliotius Oligolepis (Ø barbe)
Kuhlii Ål
Port hoplo (Malle)
Rød Krabbe
kirsebær reje
klippe reje
Kardinal reje
Rød Krystal reje
Sort Krystal reje
Blå Panda reje
Blodrød Krystal reje
Rød Flowerhead reje
Sort Flowerhead reje
Blå Bolt reje
Synodontis petricola (malle)

TANGANYIKA CICHLIDER-
Neolamprologus Tretocephalus
Neolamprologus Pulcher (Daffodil)
Callochromis Strappersii
Cyprichrmois leptosoma Mitumba
Altolamprologus Calvis
Lamprologus Ocellatus Gold
Lamprologus Ocellatus Blue
Lamprologus Meleagris